Vandens poveikis dantims
Paprastas vanduo iš čiaupo ar iš šulinio gali būti ne visuomet naudingas jūsų sveikatai. Kai kurie cheminiai elementai, esantys vandenyje gali turėti neigiamą poveikį tiek jūsų sveikatai, tiek konkrečiai dantims.
Vandens poveikis sveikatai
Sveikatai poveikį turi ne pats vanduo, o jame esantys elementai. Ypatingai patartina vengti šulinių vandens – daugiau kaip pusėje Lietuvos šulinių nitratų koncentracijos viršija leistiną normą. Nitratai gali būti vėžio sukėlėjai, jie ypatingai pavojingi mažiems vaikams, nėščioms moterims.
Miestuose iš čiaupo bėgantis vanduo dažniausiai neturi poveikio sveikatai arba jis labai menkas. Labiau vertėtų pasisaugoti gamtinių vandens telkinių – kai kurie šaltiniai, jei vanduo geriamas ne iškart prie vandens prasiveržimo iš žemės vietos, gali turėti mikrobinę taršą. Tokių šaltinių reikėtų vengti.
Vandens poveikis odai
Žmonės, pradėję vartoti daugiau vandens (1,5 – 3 l per dieną), teigia, jog jų oda pasidarė lygesnė, elastingesnė. Odą svarbu maitinti vandeniui, kitu atveju ji išsausėja ir žmonės priversti naudoti drėkinančius rankų kremus. Geriant daugiau vandens, oda nustoja pleiskanotis, sumažėja spuogų, oda mažiau raukšlėjasi. Todėl, kai kitą kartą skubėsite į parduotuvę pirkti brangių kremų ir kitų grožio priemonių, pagalvokite – gal tiesiog užtektų išgerti 10 stiklinių vandens per dieną?
Vandens poveikis dantims
Pakankamas išgeriamo vandens kiekis svarbus ir žmogaus dantims. Visų pirma, vanduo sureguliuoja burnos ertmės rūgštingumą, ją išvalo nuo įvairių bakterijų. Be to, vandenyje esantys mikroelementai yra svarbūs gerai dantų būklei. Vienas svarbiausių elementų dantims – fluoras.
Fluoras pasižymi dantų emalį stiprinančiu poveikiu, padeda emaliui atsikurti, mažina apnašų susidarymo tikimybę. Tačiau fluoro geriamajame vandenyje yra nevienodas kiekis skirtinguose Lietuvos rajonuose. Daugiausia jo yra vakarų Lietuvoje. Tiesą sakant, fluoro kiekis čia būna net per didelis. Tai gali sukelti fluorozę – ligą, kurios metu skilinėja emalis, ant jo atsiranda dėmės, pakinta dantų spalva. Geriamajame vandenyje Lietuvoje esantis fluoro kiekis suaugusiems nekenkia. Tačiau tokio vandens nereikėtų vartoti vaikams, kuomet vystosi dantys ir susirgti fluoroze yra didesni šansai. Įsitikinti, ar fluoro kiekis geriamajame vandenyje neviršija normos, galima vandens mėginį nuvežus į laboratoriją tyrimams.
Vandens valymas
Jei nesate patenkinti vandens kokybe savo namuose, vandenį visuomet galite išvalyti. Paprasčiausias būdas tam padaryti yra vandens filtrai. Visi vandens filtrai skiriasi savo paskirtimi: vieni jų šalina geležį ir manganą, kiti mechaniškai išvalo vandenį nuo nuosėdų. Taip pat galima rasti vandens valymo filtrų, kurie minkština vandenį, tai yra, sulaiko kalkes.
Cheminiai vandens valymo filtrai gali padėti pašalinti blogą vandens kvapą ir pagerinti vandens skonį. Tuo tarpu membraniniai filtrai padės pašalinti nitratus, kurie labai kenksmingi žmogaus sveikatai. Prieš renkantis vandens valymo sistemą, pirmiausia rekomenduojama ištirti vandenį ir žiūrėti, kokių elementų koncentracijos jame yra per didelės.