Kuomet reikia atlikti prostatos echoskopiją?
Ne paslaptis, kad vyrai itin nemėgsta apsilankymų pas gydytoją. Ypač tokių, kurių metu „taikomasi“ į jų pačią privačiausią zoną – lytinę sistemą. Vis dėlto periodiškai apsilankyti urologo kabinete yra būtina, nes diagnozė „prostatos vėžys“ yra nemalonesnė už bet kokią gydymo procedūrą ar tyrimą. Prostatos echoskopija – patikimas, daug laiko neužimantis ir sveikatai nepavojingas būdas laiku apsisaugoti ne tik nuo prostatos vėžio, bet ir nuo kitų lytinės sistemos sutrikimų.
Prostata yra vyrų lytinė liauka po šlapimo pūsle. Ji yra svarbi šlapinimosi funkcijai ir spermos gamybai, nes išskiria sekretą, leidžiantį judėti spermatozoidams. Echoskopija – tai žmogaus organų tyrimas ultragarso bangomis. Oda aplink vidaus organą, kurį norima ištirti, yra ištepama specialiu geliu, kuris padidina ultragarsinių bangų pralaidumą. Specialiu davikliu prisiliečiant prie žmogaus odos, vidaus organų vaizdas perduodamas į ekraną, kuriame gydytojas echoskopuotojas mato, ar juose nėra kokių nors pakitimų, auglių, cistų, vėžio ar kitų susirgimų užuomazgų.
Prostatos echoskopija gali būti atliekama dvejopai: per pilvą arba per tiesiąją žarną. Pirmasis metodas labiau tinka nustatyti lengvai matomus pakitimus, tačiau nėra toks patikimas. Antrasis metodas leidžia prostatą apžiūrėti geriau, taip atlikto tyrimo rezultatai yra patikimesni, o tyrimo galimybių panaudojimo spektras – platesnis. Prostatos tyrimas ultragarsu per tiesiąją žarną vadinama transrektaline prostatos echoskopija.
Transrektalinė prostatos echoskopija leidžia stebėti paciento lytinės sistemos liauką (prostatą), diagnozuoti ir ištirti joje atsiradusius gerybinius auglius ar piktybinius darinius. Bent savaitę prieš šį tyrimą negalima vartoti kraujo skystėjimą skatinančių medžiagų (pavyzdžiui, aspirino). Likus keletui valandų iki tyrimo, reiktų atlikti klizmą – žarnyno išvalymą vandens srove. Būtina gerti daug skysčių (bent vieną litrą), kad šlapimo pūslė tyrimo metu būtų pilna. Žinoma, tai negali būti alkoholis.
Prostatos echoskopija leidžia patvirtinti ar atmesti tokias diagnozes, kaip gerybinė prostatos hiperplazija, prostatitas, prostatos padidėjimas, nevaisingumas. Šį tyrimą privalu atlikti, jei apčiuopėte neaiškios kilmės mazgelį, atsirado sunkumas šlapinantis, skausmas šlapinimosi ar sekso metu, impotencija, šlapinimasis padažnėjo, šlapime arba spermoje atsirado kraujo. Padidėjusią riziką susirgti prostatos ligomis turi vyresnio nei 50 metų amžiaus, daug gyvulinės kilmės riebalų turinčio maisto valgantys, mažai vaisių, daržovių, žuvies produktų vartojantys vyrai, ypač tie, kurių fizinis aktyvumas menkas, o potraukis rūkymui ir alkoholiui – didelis. Rizika daug kartų išauga, jei šeimoje ar giminėje kas nors jau sirgo tokio pobūdžio ligomis.
Prostatos echoskopijai reikia gauti gydytojo siuntimą, norint ją atlikti profilaktiškai reiktų kreiptis į savo urologą. Vyrams, kurių rizika susirgti prostatos ligomis yra padidėjusi (sirgo tėvas ar senelis, tokių ligų yra turėta ir anksčiau, dažnai vartojamas alkoholis, rūkoma ir t. t.), echoskopinį tyrimą atlikti turėtų paskatinti ir rekomenduoti pats urologas.