Kraujagyslių tyrimas – širdies ligų diagnostikai ir prevencijai
Ar kada nors teko patirti skausmą krūtinėje, kuris staiga prasideda ir taip pat staiga baigiasi? Ar esate pajutę, jog širdis plaka per lėtai, per greitai arba neritmingai? Ar teko nualpti tarsi visai be priežasties? Ar būna situacijų, kai jus staiga išmuša prakaitas, nors tuo metu nejaučiate karščio ar streso? Jei bent į vieną klausimą atsakėte „taip“, jums reiktų išsitirti sveikatą dėl širdies ligų grėsmės.
Kasmet širdies ligomis suserga daugybė žmonių. Jų atsiradimą paskatina netinkama mityba (pavyzdžiui, piknaudžiavimas riebiu maistu), menkas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai (ypač rūkymas ir alkoholio vartojimas), dažnas ar netinkamas medikamentų vartojimas, psichologinės problemos ir jų sukeltos ligos (depresija). Pacientams diagnozuojamos tokios širdies ir kraujagyslių ligos kaip aritmija, aortos aneurizma, per žemas ar per aukštas kraujo spaudimas, cholesterolio padidėjimas kraujyje, kojų venų trombozė, prieširdžių virpėjimas, tachikardija, insultas, infarktas.
Kraujagyslių tyrimai, kaip ir procedūros, skirtos nukrypimams nuo normalios širdies veiklos, nustatyti, atliekami valstybinėse ir privačiose klinikose, prižiūrint kardiologams. Į šiuos specialistus reiktų kreiptis, jeigu pajutote simptomus, įspėjančius apie galimas širdies ligas: „buką“ arba aštrų skausmą krūtinėje, spaudimą krūtinės srityje, dusulį, širdies aritmiją (nereguliarų širdies ritmą). Šiuos simptomus taip pat gali lydėti alpulys, pykinimas ir vėmimas, padidėjęs prakaitavimas, rankų drebėjimas.
Klinikose atliekami įvairūs kraujagyslių ir širdies ligų tyrimai: širdies echoskopija, kraujagyslių echoskopija, arterijų funkcijų tyrimas, elektrokardiograma (EKG), fizinio krūvio testas, Holterio monitoravimas, tyrimai, kuriais matuojamas lipidų kiekis kraujyje ar kraujo krešėjimas.
Širdies ir kraujagyslių tyrimai gali būti atliekami ne tik kaip diagnostinė, bet ir kaip prevencinė priemonė. Nebūtina laukti, kol pasireikš širdies ligą rodantys simptomai – bent kartą per keletą metų sveikatą reiktų pasitikrinti ir profilaktiškai. Lietuvoje prevencinės kraujagyslių ir širdies ligų programos taikomos daugumoje klinikų ir rekomenduojamos 40-55 metų amžiaus vyrams bei 60-65 metų moterims. Jos atliekamos nemokamai vieną kartą per metus. Dažniausiai rekomenduojami širdies ir kraujagyslių tyrimai yra arterinio kraujo spaudimo matavimas, Holterio monitoravimas ir fizinio krūvio testas.
Arterinio kraujospūdžio matavimas – tai tyrimas, atliekamas vieną parą, per kurią matuojami arterinio kraujo spaudimo pokyčiai. Šis tyrimas leidžia diagnozuoti širdies ligas, nustatyti kraujagyslių pažeidimus, įvertinti, ar veikia jau diagnozuotos širdies ligos gydymas. Profilaktiškai šį tyrimą turėtų atlikti žmonės, kurie dažnai rūko ar vartoja alkoholį, gyvena įtemptu ritmu ar yra vyresni nei 30 metų.
Holterio monitoravimas – taip pat visą parą atliekamas tyrimas. Jo metu registruojami elektrokardiogramos tyrimo pokyčiai per 24 valandas. Pacientui užklijuojami specialūs lipdukai, kurie matuoja širdies ritmą ir fiksuoja, kaip atliekamos širdies funkcijos užsiimant įprasta veikla. Holterio monitoravimas tinka siekiant diagnozuoti arba atmesti išeminę širdies ligą, širdies ritmo sutrikimus, nustatyti tam tikrų vaistų efektyvumą, įvertinti paciento širdies veiklą įprastinėmis sąlygomis.
Fizinio krūvio testas – tai tyrimas, kurio metu pacientas mina specialų „dviratį“. Vertinama paciento širdies veikla prieš, per ir po fizinio krūvio. Šis tyrimas svarbus norint nustatyti kraujagyslių ir širdies ligas, įvertinti paciento širdies raumens būklę.