Endoprotezavimas: kaip jis gali padėti esant sąnarių skausmams?
Endoprotezavinas – tai natūralių sąnarių pakeitimas dirbtiniais jų pakaitalais. Sudilusios sąnarių dalys, kurios judant kelią skausmą, pakeičiamos metalinėmis ar plastikinėmis detalėmis. Toks gydymo būdas pasirenkamas tais atvejais, kai pacientui nebeįmanoma normaliai ir be skausmo judėti, o neagresyvūs („konservatyvieji“) gydymo būdai nepadeda.
Sąnarius gali pradėti skaudėti ne tik dėl traumos, bet ir dėl infekcijos, autoimuninių ligų, sąnarių nusidėvėjimo senstant ar dirbant sunkų fizinį darbą. Sąnarių skausmą gali lydėti kiti nemalonūs pojūčiai: tinimas, sąnario „užstrigimas“, paraudimas ir nemaloni, pulsuojanti šiluma kaulų jungimosi vietoje.
Endoprotezavimas dažniausiai pasitelkiamas tada, kai pacientą kamuoja klubo sąnario skausmas,. Tokiu atveju protezuojamas šlaunikaulio galas ir formuojama duobutė, esanti dubenkaulyje. Taip pat endoprotezavimas atliekamas, kai sergama osteoartritu (sudilus kremzliniam audiniui). Tokios operacijos tikslas – atstatyti normalias sąnarių funkcijas ir grąžinti pacientui komfortą judant.
Operacija, kurios metu atliekamas endoprotezavimas, trunka maždaug dvi valandas. Jos metu pašalinama viršutinė šlaunikaulio dalis, ji pakeičiama specialiu metaliniu implantu su galvute. Suformuojama duobutė dubenkaulyje ir į ją įstatoma dirbtinė šlaunikaulio dalis. Endoprotezavimas atliekamas tik taikant nejautrą, kadangi jo metu daromas ganėtinai didelis – net iki trisdešimties centimetrų ilgio – pjūvis. Po operacijos ligoninėje gali tekti praleisti iki dešimties dienų.
Pacientams gali būti atliekamas ne tik klubo, bet ir kelių, pečių, alkūnių ar čiurnos sąnarių endoprotezavimas. Po šios procedūros labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų, daryti specialius pratimus, pagreitinančius sąnarių gijimą ir pilnos judėjimo funkcijos atstatymą. Kurį laiką po operacijos pacientui gali tekti vaikščioti su ramentais ar vaikštyne, pasiremti lazdele. Visiškai darbingumas atsistato po keleto mėnesių.
Endoprotezavimas išlaisvina pacientus (ypač senyvo amžiaus žmones) nuo negalėjimo patiems pasirūpinti savimi. Daliai darbingumą dėl judėjimo laisvės sutrikimo praradusių žmonių ši operacija padeda jį atgauti. Taip pat ši procedūra padeda išvengti nuolatinio vaistų nuo skausmo vartojimo.
Kita vertus, ši operacija susijusi su tam tikra rizika, ypatingai senyvo amžiaus žmonėms. Rizika aukštesnė lėtinėmis širdies ligomis sergantiems, kvėpavimo ar kraujotakos sutrikimų turintiems pacientams. Endoprotezavimas gali paskatinti įvairius organizmo sutrikimus, komplikacijas, pavyzdžiui, širdies infarktą, plaučių uždegimą, nervų ar kraujagyslių ligas. Vis dėlto net 96-99 procentais atvejų operacija būna sėkminga.
Dauguma sąnarių ligų nėra pavojingos gyvybei, o jų padarinius galima pašalinti vaistais nuo skausmo. Visgi reiktų jausti ribą, kada sąnarių skausmas yra tik nemalonus, o kada jis tampa nepakenčiamas. Jeigu jaučiate, kad klubo ar kito sąnario skausmas „veda jus iš proto“, nekentėkite ir kreipkitės į gydytoją. Ne visais atvejais jums bus reikalinga operacija, tačiau net gydytojui paskyrus endoprotezavimą jūs žinosite, kad pralaukę gijimo laikotarpį, galėsite džiaugtis naujais sąnariais ir grįžusia judėjimo laisve.